CSR

Dworzec w Pomiechówku oddany do użytku

Dworzec w Pomiechówku oddany do użytku

Obiekt został zaprojektowany jako nowoczesna i minimalistyczna bryła, z elewacją wykonaną z szarej cegły, szkła oraz dominantą w postaci wieży z wielkoformatowym zegarem. Dzięki zastosowaniu wielu przeszkleń w jego bryle, budynek posiada niemal nieograniczony dostęp świata dziennego do jego wnętrza. Projekt przewidywał również  implementację systemu BMS (Building Management System), czyli inteligentnego nadzoru nad budynkiem, odpowiadającego za pracę urządzeń oraz optymalizację zużycia energii, ogrzewania oraz wody. Budynek posiada zatem w pełni zautomatyzowane oświetlenie, pompy ciepła oraz odzysk wody deszczowej, która po oczyszczeniu służy do spłukiwania toalet. Wszystkie pomieszczenia służące pasażerom posiadają również klimatyzację.

Dworzec jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe dworca. Wewnątrz dostosowano również wysokość blatu przy kasie biletowej do obsługi osób poruszających się na wózkach oraz zamontowano urządzenia wspomagające sygnał aparatów słuchowych dla niedosłyszących podróżnych. Budynek jest również przyjazny rodzicom podróżującym z dziećmi, które mogą skorzystać z wydzielonej poczekalni, gdzie znajdują się gry i zabawy dla najmłodszych podróżnych.

Nowy dworzec w Pomiechówku został wybudowany w formule indywidualnego innowacyjnego dworca systemowego i jest pierwszym w województwie mazowieckim tego rodzaju obiektem oddanym do użytku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 realizowanego prze PKP S.A. Jego budowa kosztowała łącznie 11,7 mln złotych brutto i była współfinansowana ze środków unijnych. Wykonawcą prac jest TORPOL S.A.