logo-prawe

Aktualności

Powrót

Budka Niepodległości
2018-09-28

Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-nej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim zrealizowaliśmy projekt instalacji pod nazwą Budka Niepodległości. Instalacja jest specjalnie zrewitalizowaną i przearanżowaną budką telefoniczną, we wnętrzu której znajduje się aparat,
z którego nie można zadzwonić – można natomiast wsłuchać się w historię odzyskania niepodległości odtwarzaną w słuchawce. Ową niezwykłą historię opowiedzą nam uczestnicy tamtych wydarzeń – Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski, Józef Haller i Stanisław Taczak.  Każda z postaci opowie o wydarzeniach i anegdotach z tamtego okresu, a na ścianach budki będzie można zobaczyć zdjęcia i grafiki obrazujące Powstanie Wielkopolskie.

Odsłonięcia w dniu dzisiejszym dokonali wspólnie Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Prezes Zarządu TORPOL S.A. Grzegorz Grabowski, a towarzyszył im Poseł na Sejm RP Witold Czarnecki.

Pomysłodawcą i autorem instalacji jest Maciej Hanusek, a oficjalnymi partnerami Budki są Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.

Projekt Budki Niepodległości jest również realizowany w ramach Wieloletniego Programu NIEPODLEGŁA.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia instalacji, która będzie dostępna dla mieszkańców Poznania i turystów do początku lutego 2019 r.

Galeria