logo-prawe

Aktualności

Powrót

Otwarcie wystawy Ojcowie Niepodległości w Fabryce Kotłów SEFAKO S.A.
2018-10-15

13 października 2018 r. w Fabryce Kotłów „SEFAKO“ S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Towarzystwa Finansowego Silesia, odbyło się otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości“. W wydarzeniu wzięła udział Pani Prezes Jadwiga Dyktus oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. W trakcie wernisażu Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przedstawił sylwetki zaprezentowanych na wystawie „Ojców Niepodległości” oraz opowiedział o interesujących wątkach historycznych związanych z ekspozycją IPN. W trakcie pikniku katowicki oddział IPN zaprezentował w ramach swojego stanowiska popularną grę planszową (wielkoformatową) „Dywizjon 303“. Dla zwycięzców rozgrywek przygotowano nagrody.
Wystawa „Ojcowie Niepodległości“ przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Prezentacja wystawy jest jednym z elementów obchodów w naszej Grupie Kapitałowej 100-lecia odzyskania niepodległości. Ekspozycja odwiedzi wszystkie spółki z Grupy Kapitałowej upowszechniając wiedzę o bohaterach walczących o niepodległość.